۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۳:۳۹ | | نوشته ‌شده به دست jody | ( ) نظرات (0)

فيستول چيست؟ درمان فيستول با ليزرچنانچه ارتباط نامتعادل و غيرعادي به صورت يك لوله، بين اندام ها و يا رگي كه داراي بافت پوششي است ايجاد شود، عارضه اي به نام فيستول ايجاد مي شود. چنانچه اين پرسش براي شما ايجاد شده كه فيستول چيست؟ بايد بدانيد فيستول بيماري است كه ممكن است در بخش هاي خاصي از بدن ايجاد شود. اما اصلي ترين مكاني كه اغلب دچار اين بيماري مي شود، مقعد مي باشد. براساس طبقه بندي سازمان جهاني بهداشت اين بيماري مي تواند در محدوده چشم، در سيستم گردش خون، سيستم تنفسي، در سيستم گوارشي، سيستم ماهيچه‌اي، در سيستم ادراري تناسلي و به علت بيماري هاي مادرزادي ايجاد شود. اما بايد به طور اختصاصي مي توان در ارتباط با فيستول مقعد بيان كرد كه، در اطراف روده بزرگ و در نزديكي مقعد غده هايي وجود دارند كه با ترشح موادي نقش به سزايي در سلامت بدن ايفا مي كنند. ترشحات اين غدد به داخل روده ي بزرگ تخليه مي شود. اگر اين دهانه ها بسته شوند، غدد دچار عفونت (آبسه) مي گردند. اما لازم به ذكر است كه هر آبسه اي سبب ايجاد فيستول نمي شود.دلايل ابتلا به فيستولنشانه ها و علائم فيستول معقديشگيري از ابتلا به فيستولروش هايدرمان فيستول  درمان فيستول با ليزرمراقبت هاي پس از درمانفيستول و درمان آن با ليزر فيستول و درمان آن با ليزر
دلايل ابتلا به فيستول  آبسه ممكن است به علت وجود باكتري و يا گير كردن مقداري مدفوع در غدد ايجاد شود. بنابراين خود فرد دراين مسئله هيچ نقشي ندارد. اما بايد بدانيد كه اين عفونت مكن است به وسيله عواملي چون يبوست، اسهال مزمن، كوليت و يا التهاب روده به وجود بيايد. هم چنين ممكن است يك عمل جراحي سبب به وجود آمدن فيستول شود. با وجود هركدام از اين عوامل ممكن است پارگي در ناحيه ي مقعد ايجاد شود و زمينه ابتلا به فيستول مقعد ايجاد گردد.نشانه ها و علائم فيستول معقداولين نشانه اي كه مي تواند بيانگر فيستول باشد وجود شكاف در ناحيه ي مقعد است. با مبتلا شدن به شكاف مقعد در حين حركات روده فرد احساس پريشاني و درد مي كند. و پس از دفع مدفوع ممكن است خون مشاهده شود. به طوري كلي نشانه هايي كه مي توان از آن به ابتلا به فيستول پي برد عبارتند از:
ترشح همراه با چرك از يك يا دو سوراخ در اطراف مقعدوجود برجستگي در اطراف مقعداحساس درد پس از دفع مدفوعسوزش و خارش در اطراف مقعدتغيير رنگ پوست و التهاب اطراف ناحيه مقعدپيشگيري از ابتلا به فيستولمي توان گفت راه مشخصي براي جلوگيري از ابتلا به فيستول وجود ندارد. اما با رعايت توصيه هايي شايد بتوان در كنترل اين بيماري موفق شد. از جمله به كارگيري يك رژيم غذايي سالم براي دچار نشدن به يبوست و اسهال مزمن. همچنين رعايت بهداشت فردي و عدم ايجاد رابطه جنسي از طريق مقعد مي تواند در جلوگيري از ابتلا به فيستول تاثيرگذار باشد.
آشنايي با فيستول و درمان آن آشنايي با فيستول و درمان آن
روش هاي درمان فيستولبه طور كلي درمان خانگي و دارويي براي از بين بردن فيستول وجود ندارد. اما ممكن است پزشك براي كاهش عفونت، يك دوره داروي آنتي بيوتيك به بيمار بدهد. براين اساس چاره اي جز استفاده از عمل باقي نمي ماند. اين كار بسته به اندازه و محل قرارگيري فيستول مي تواند متفاوت باشد. يكي از اين روش ها، جراحي باز مي باشد. چنانچه نتوان براي فرد از بي حسي موضعي استفاده كرد، پزشك بيمار را بيهوش مي كند. در اين روش با تيغ جراحي فيستول را برش مي زنند و فرد ممكن است تا روز بعد در بيمارستان بستري شود. روش دوم كه جديدترين روش درمان فيستول مي باشد، استفاده از ليزر است. براي آشنايي بيشتر با اين روش با ما همراه باشيد.
درمان فيستول با ليزرمي توان گفت بهترين راه درمان فيستول  ليزر مي باشد. با بررسي مزاياي ليزر نسبت به جراحي باز مي توان به اين مسئله پي برد. در عمل با ليزر از بي حسي موضعي استفاده مي شود بنابراين احتياجي به بيهوشي و بستري شدن بيمار در بيمارستان نمي باشد. خونريزي ناشي از عمل با ليزر در مقايسه با جراحي بسيار كمتر است. برخلاف جراحي كه دوران نقاهت يك تا دو ماهه دارد، با اين روش فرد به راحتي مي تواند فعاليت هاي روزانه خود را از سر بگيرد. به وسيله عمل با ليزر فرد دچار درد شديد نمي شود و به نسبت عمل با جراحي درد كمتري احساس مي كند.
مراقبت هاي پس از درمانچنانچه فرد پس از عمل درد داشته باشد مي تواند از مسكن استفاده كند. فقط بايد اين نكته را يادآور شد كه استفاده ازمسكن هايي كه باعث يبوست مي شوند شرايط را بدتر مي كند. خوردن ملين و نشستن در وان آب ولرم مي تواند كمك كننده باشد. هم چنين در جراحي هاي باز بايد پانسمان فرد مرتب عوض شود تا التهاب از بين برود و بسته به شدت جراحت، فرد در منزل استراحت نمايد.

منبع: 

فيستول چيست؟ درمان فيستول با ليزر:: موضوعات مرتبط:

:: برچسب‌ها: فيستول , درمان فيستول, درمان فيستول با ليزر،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]